هزینه تمام شده هر برگ کپی چگونه محاسبه می شود و چه مرجعی آن را تعیین می نماید؟

هزینه تمام شده هر برگ کپی چگونه محاسبه می شود؟ بدون شک، هر کسی که در حوزه چاپ دیجیتال، دفتر فنی یا موسسات تایپ، کپی و تکثیر فعالیت دارد، با این سوال روبرو شده است. اتحادیه این صنف، به صورت دوره ای نرخنامه ای را منتشر می کند که در بین اهالی این حوزه به “نرخ اتحادیه” معروف است. کارشناسان اتحادیه هزینه هر برگ کپی رنگی یا سیاه و سفید و سایر خدمات ارائه شده در دفتر فنی را بر اساس عوامل موثر تعیین می کنند. این مبلغ برآیندی از قیمت کاغذ، قیمت مواد مصرفی دستگاهها، هزینه های تعمیر و نگهداری، مالیات و عوارض و سود معقول فعالین این حوزه است. اگر مایلید بدانید هزینه تمام شده هر برگ کپی چگونه محاسبه می شود با ما همراه باشید.

تاثیر قیمت کاغذ بر هزینه هر برگ کپی:

وقتی می خواهیم ببینیم هزینه تمام شده هر برگ کپی چگونه محاسبه می شود، کاغذ از اصلی ترین فاکتور ها است. چه کاغذ­ های بسته بندی شده در ابعاد استاندارد (A4 و …) و چه کاغذ هایی که بصورت بندی خریداری و در ابعاد دلخواه برش می خورند، اکثراً وارداتی هستند. لذا افزایش قیمت ارز، استفاده یا عدم استفاده از ارز دولتی و … بصورت مستقیم بر قیمت کاغذ تاثیر گذار است.

تاثیر قیمت مواد مصرفی بر هزینه هر برگ کپی:

عمده مواد مصرفی برای کپی، تکثیر یا چاپ برگه ها، تونر (بصورت پودر یا مایع) می باشد. تونر دستگاه با توجه به نوع دستگاه می تواند تک رنگ یا چهار رنگ باشد. راندمان و عملکرد تونر نیز متفاوت است. برای مثال یک کیلوگرم تونر مشکی در دستگاه کانن IR حدود ۲۰ هزار برگ کپی می زند. حالا با در اختیار داشتن قیمت تونر، میزان تاثیر تونر بر هزینه هر برگ کپی سیاه و سفید با دستگاه کانن مشخص می گردد.

تأثیر هزینه های تعمیر و نگهداری بر هزینه هر برگ کپی:

دستگاههای کپی بصورت دوره ای نیاز به تعویض درام، بلید، وب، هاترول، فیوزینگ و … سایر قطعات مصرفی دارند. عملکرد تعدادی هر کدام از این قطعات، متفاوت است. برای مثال درام مشکی کونیکا ۴۵۲ بعد از حدود ۱۰۰ هزار برگ کپی باید تعویض گردد. بدیهی است با تقسیم قیمت درام بر عدد ۱۰۰ هزار، تاثیر آن بر هزینه هر برگ کپی مشخص می گردد.

تأثیر هزینه های مالیات و عوارض بر هزینه هر برگ کپی: فعالین این حوزه، مانند سایر صنوف باید سالانه مبلغی را به اداره مالیات بپردازند. این مبلغ روی درآمد سالانه سرشکن می شود.  جهت حساب و کتاب برای اینکه دریابیم هزینه تمام شده هر برگ کپی چگونه محاسبه می شود، باید این مبلغ را در نظر بگیریم.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *