نکات فنی و ایمنی محافظت دستگاه ها شامل چه مواردی است؟

نکات فنی و ایمنی محافظت دستگاه های کپی و چاپ دیجیتال شامل همه مواردی است که باید رعایت شود تا سلامتی اپراتور، کیفیت خروجی کار چاپی و افزایش طول عمر دستگاه ها محقق گردد. دستگاههای چاپ دیجیتال، به طور کلی شامل دو دسته اداری (office) و صنعتی (heavy duty) می شوند. نکات فنی و ایمنی محافظت دستگاه های کپی صنعتی بیشتر از دستگاه های اداری است، زیرا این دستگاه ها دارای سیستم پیچیده تر، قطعات بیشتر و به  تبع آن ایرادات بیشتری هستند.

نکات فنی و ایمنی محافظت دستگاه ها در رابطه با اپراتور:

افرادی که با دستگاه های کپی و چاپ دیجیتال سروکار دارند، در معرض آلودگی صوتی و آلودگی شیمیایی دستگاه ها قرار دارند. به خصوص دستگاه های چاپ دیجیتال صنعتی که سروصدای بیشتری تولید می کنند. قرار گرفتن طولانی مدت در محیطی که آلودگی صوتی زیادی دارد، در بلند مدت بر شنوایی افراد تاثیر منفی می گذارد. از طرفی مواد مصرفی مانند تونر، وب، مستر و … که در این دستگاه ها به کار می رود برای سلامتی انسان مضر است و لازم است تا حد امکان از تماس مستقیم و بدون ماسک و دستکش با این مواد خودداری نمود. از طرفی دستگاه های چاپ دیجیتال حین کار، عموماً گاز اوزون منتشر می کنند که مقدار زیاد این گاز در فضای محبوس، در طولانی مدت می تواند به سلامتی افراد لطمه بزند.

رعایت نکات فنی و ایمنی محافظت دستگاه های کپی جهت جلوگیری از  برق گرفتگی نیز ضروری است. هنگام جابجایی دستگاه ها باید مواظب سیم ها، اتصالات، ترانس و سایر قطعات جانبی برقی دستگاه ها باشیم.

همچنین برخی مشکلات فیزیکی ناشی از کار زیاد با دستگاه ها در حالت ایستاده، ممکن است در اپراتور های دفتر فنی و دستگاه های چاپ دیجیتال مشاهده گردد.

نکات فنی و ایمنی محافظت دستگاه ها در رابطه با خود دستگاه:

  1. محل نصب دستگاه های کپی و چاپ دیجیتال باید بدون رطوبت، دور از تابش مستقیم آفتاب و دارای دما و تهویه مناسب باشد.
  2. منبع تغذیه دستگاه های کپی و چاپ دیجیتال باید با یک اتصال تکی و استاندارد به شبکه اصلی برق ساختمان اتصال یابد.

دستگاه ها به صورت منظم و دوره ای توسط تکنسین مورد بازدید قرار گرفته و در صورت لزوم قطعات مصرفی (تونر، کارتریج، درام، وب، مستر، هاترول و …) شارژ یا تعویض گردد تا از کیفیت کار چاپی کاسته نشود.

نکات فنی و ایمنی محافظت دستگاه ها در رابطه با محیط زیست:

ضایعات حاصل از کارکرد دستگاه های کپی و چاپ دیجیتال مانند ویست تونر (Waste toner) یا قطعاتی که مستهلک و تعویض می گردند، اغلب شیمیایی و سمی هستند و باید به شیوه صحیح دفع گردند. بدنه، شاسی و سایر قطعات داخلی این دستگاه ها نیز به راحتی قابل بازیافت هستند.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *