قابلیت های ریسوگراف چیست و آیا با در اختیار گرفتن یک دستگاه ریسوگراف انبوه زن، از یک دستگاه فتوکپی بی نیاز خواهیم بود؟

 آیا با در اختیار گرفتن یک دستگاه ریسوگراف انبوه زن، از یک دستگاه فتوکپی بی نیاز خواهیم بود؟ یا در کنار این دستگاه، نیاز به دستگاه فتوکپی هم داریم؟ برای پاسخ به این پرسش، ابتدا باید با قابلیت ها و نقاط ضعف ریسوگراف آشنا شده و سپس در این مورد تصمیم گیری نماییم.

قابلیت های دستگاه ریسو گراف شاید مهمترین دلیل طرح این پرسش که آیا با در اختیار گرفتن یک دستگاه ریسوگراف انبوه زن، از یک دستگاه فتوکپی بی نیاز خواهیم بود؟، قابلیت تکثیر سریع تعداد زیادی فرم مشابه، در مدت زمان کوتاه و با هزینه کمتر می باشد. دستگاه ریسوگراف، ابتدا یک مستر از فرم مورد نظر تهیه می نماید. به بیان ساده می توان گفت مستر نوعی برگه روغنی است، که مثل مهر عمل کرده و جوهر دستگاه را به دفعات روی کاغذ درج می نماید. لذا نسبت به دستگاه های فتوکپی لیزری، که به وسیله درام این کار را انجام می دهند، با یک بار تهیه مستر، در زمان خیلی سریعتر عمل کپی را انجام می دهد. لذا هزینه تهیه هر برگ فتوکپی در تیراژ بالا، کمتر می شود. همچنین برای تکثیر برگه های تراکت با گرماژ پایین (۵۰ تا ۶۰ گرم) عملکرد بهتری نسبت به دستگاه های فتوکپی دارد.

ضعف های دستگاه ریسو گراف

نیاز به تهیه مستر برای چاپ حتی یک برگ بزرگترین ضعف این دستگاه به شمار می آید. ضمن این که استفاده از سیستم سیلندر و جوهر مایع در دستگاه ریسوگراف، که آلودگی هایی را به دنبال دارد، از دیگر معایب این دستگاه محسوب می شود. همچنین ریسوگراف، روی کاغذ های گلاسه عملکرد مناسبی ندارد.

نتیجه گیری

اگر نیاز به تکثیر تعداد بالایی (مثلاً ۲۰۰۰ برگ) از فرم های یکسان، تراکت یا اسناد تکراری در روز دارید، دستگاه ریسوگراف گزینه پیشنهادی به شما است. در غیر این صورت پاسخ کارشناسان به این پرسش که آیا با در اختیار گرفتن یک دستگاه ریسوگراف انبوه زن، از یک دستگاه فتوکپی بی نیاز خواهیم بود؟، منفی خواهد بود و قطعاً به یک دستگاه فتوکپی نیاز خواهید داشت. لذا پیشنهاد می شود از محصولات شرکت ریکو، که برای تهیه فتوکپی با کیفیت بالا و با قیمت بهینه طراحی شده اند استفاده نمایید.

کلیدواژه : ریسوگراففتوکپی
admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *