علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی چیست؟

بررسی کلی علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپیعلل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی را می توان در ۵ دسته تقسیم بندی نمود. عدم انجام سرویس های دوره ای، استفاده غیر صحیح از دستگاه، دستکاری دستگاه، استفاده از مواد مصرفی بی کیفیت و نگهداری دستگاه در شرایط محیطی نامناسب می تواند به دستگاه آسیب وارد نموده و از کیفیت محصول چاپی آن بکاهد. جهت جلوگیری از آسیب به دستگاه و کاهش کیفیت فتوکپی آن، توصیه می شود جهت اصلاح شرایط بالا اقدام نمایید. همچنین در صورت عدم آشنایی با شرایط بهینه نگهداری و کاربری دستگاه، حتما از راهنمایی های مشاورین حرفه ای در این زمینه بهره مند شوید. در ادامه به بررسی مهم ترین علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی می پردازیم.

علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی چیست؟
  • عدم انجام سرویس های دوره ای

عدم انجام سرویس های دوره ای به صورت منظم می تواند موجب کاهش تدریجی کیفیت قطعات داخلی دستگاه شود. برای مثال درام دستگاه، باید پس از پرینت و فتوکپی تعداد مشخصی برگه، تعویض گردد. لازم به ذکر است حتی یک درام کارکرده تا مدت ها بعد از پایان عمر مفید خود، کار می کند، ولی کیفیت کار خروجی آن اصلا رایت بخش نخواهد بود. این مسئله شاید به چشم کاربر عادی دستگاه نیاید، ولی یک سرویس کار مجرب با یک نگاه ساده از کیفیت درام دستگاه با خبر می شود.

  • استفاده غیر صحیح از دستگاه

یکی دیگر از علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی ، عدم آشنایی کاربر دستگاه با نحوه تنظیم رنگ، شدت نور و ارسال پرینت به دستگاه است. این مسئله به خصوص در دستگاه های بزرگ و صنعتی که در دفتر فنی ها و مجموعه های تخصصی چاپ به کار گرفته می شوند مشهود است. برای حل این مشکل در هنگام نصب دستگاه، حتما آموزش های لازم جهت کاربری صحیح دستگاه از تکنسین دریافت گردد تا از بروز مشکلاتی از این دست جلوگیری شود.

  • دستکاری دستگاه

یکی دیگر از علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی دستکاری دستگاه توسط افراد غیر حرفه ای است. ممکن است با مشاهده یکی لکه یا خط سیاه بلافاصله درام دستگاه را بیرون کشیده، آن را باد بگیرید و یا با دستمال تمیز کنید. این عمل شاید برای مدت کوتاهی کیفیت کار دستگاه را بالا برد ، اما قطعاً آسیب های جدی ری به دستگاه وارد کرده و به شدت بر کیفیت پرینت آن تاثیر منفی می گذارد.

علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی چیست؟
  • استفاده از مواد مصرفی بی کیفیت از جمله کاغذ و تونر

شاید استفاده از تونر و کاغذ بی کیفیت مهمترین مورد از  علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی باشد. حتماً برای شما هم این مسئله اتفاق افتاده که پس از تهیه یک کارتریج نو یا استفاده از مارک جدیدی از کاغذ احساس کنید کیفیت پرینت و فتوکپی شما کمتر شده است. برای جلوگیری از این اتفاق اولاً مواد مصرفی خود را از نمایندگی های معتبر تهیه نمایید و ثانیاً سعی کنید همیشه تونر و کارتریج مخصوص مدل دستگاه خود را استفاده کنید.

علل اصلی افت کیفیت در دستگاههای فتوکپی چیست؟
  • شرایط محیطی نامناسب

رطوبت بالا یکی از علل فاسد شدن تونر و افت کیفیت پرینت دستگاه است. برای جلوگیری از این مشکل سعی شود دستگاه در محیطی با حداقل رطوبت و دور از تماس مستقیم با آب واقع شود.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *