بررسی روند پیشرفت روش های تهیه کپی از اسناد و آشنایی با تاریخچه زیراکس

آشنایی با تاریخچه زیراکس را می توان با بررسی تاریخی تلاش برای تهیه سریع رونوشت از اسناد، کتب و … آغاز کرد. طی سال های متمادی بشر تلاش داشت تا به روشی برای تکثیر سریع نسخ چاپی دست یابد. در ابتدا، ماشین های کپی مکانیکی بوده و با استفاده از صفحه هایی که کار انتقال جوهر را برعهده داشتند، به کپی اسناد می پرداختند. آما روشی که امروزه تحت عنوان زیراکس کردن یا فتوکپی اسناد می شناسیم، در سال ۱۹۳۷ توسط یک فیزیکدان و کارمند اداری در سیاتل آمریکا به نام چستر کارلسون ابداع شد.

معنی کلمه زیراکس (Xerox)

برای آشنایی با تاریخچه زیراکس لازم است به بررسی معنی این کلمه بپردازیم. زیراکس کلمه ای مرکب از سرواژه های دو کلمه یونانی “زیروس” و “گرافوس” است. زیرو گرافی به معنای تهیه رونوشت خشک، توسط شرکت هالوید که حق امتیاز اختراع کارلسون را خریده بود، در سال ۱۹۶۱ به شکل زیراکس خلاصه، و برند تجاری این شرکت برای تولید و گسترش محصولاتش شد.

نمونه های اولیه دستگاه زیراکس شرکت هالوید در سال ۱۹۵۵ اولین دستگاه فتوکپی خود را به بازار ارائه کرد. مشکل این دستگاه زمان طولانی برای تهیه هر برگ فتوکپی بود. هنگام بررسی اسناد تاریخی جهت آشنایی با تاریخچه زیراکس، نخستین محصول تجاری این شرکت که به موفقیت رسید، مدل xerox914 عنوان شده است. این دستگاه توانایی تهیه ۷ برگ کپی سیاه و سفید از اسناد را داشت.

درآمد شرکت هالوید با موفقیت این محصول به شدت افزایش یافت و توانست روی ارتقاء محصولات خود تمرکز نماید. همزمان با این شرکت، سایر شرکت ها از جمله ریکو نیز روی توسعه تکنولوژی فتوکپی تمرکز کردند. به تدریج شرکت های دیگری مانند کنن، توشیبا، مینولتا و کونیکا (که چند سال بعد با هم ادغام شده و برند موفق کونیکا مینولتا را پایه گذاری کردند) و … وارد این رقابت شدند تا جایی که سهم شرکت زیراکس از بازار کمتر شد. امروزه برند زیراکس در کنار سایر رقبا،  همچنان یکی از معتبر ترین نام های این حوزه محسوب می شود.

کلیدواژه : زیراکسفتوکپی
admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *