آیا می دانید چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

چاپ دیجیتال چیست؟ چه دستگاه هایی در این حوزه به کار گرفته می شوند و افرادی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند باید از چه مهارت هایی برخوردار باشند؟ به طور خلاصه می توان گفت، فن و هنر تبدیل مستقیم و سریع تصاویر دیجیتال کامپیوتری به محصولات چاپی را چاپ دیجیتال می نامند.

تاریخچه چاپ دیجیتال:

پاسخ به این پرسش که تاریخچه چاپ دیجیتال چیست به اولین تلاش ها برای تکثیر سریع اسناد بدون نیاز به رونوشت دستی باز می گردد. هر چند قبل از سال ۱۹۳۷ که اولین دستگاه فتوکپی توسط کارلسون آمریکایی ابداع شد، تلاش هایی در این زمینه انجام شد، اما تا آن زمان نمونه عملی از این دستگاه ساخته نشد. اختراع وی توسط یک شرکت آمریکایی خریداری و بعد ها با برند زیراکس گسترش یافت.

به تدریج شرکت های بسیاری وارد این حوزه شدند. از جمله شرکت ریکو که در سال ۱۹۵۵ با ارائه مدل RiCopy 101 Diazo وارد این حوزه شد.

دستگاه های چاپ دیجیتال:

جهت بررسی این مسئله که انواع دستگاه های مورد استفاده در چاپ دیجیتال چیست می توان یک دسته بندی کلی ارائه داد. این دستگاه ها می توانند جوهر افشان، لیزری، حرارتی، سابلیمیشن و الکتروگرافی باشند. در این میان دستگاه های جوهر افشان و لیزری متداول تر هستند. این دستگاه ها در دو گونه رنگی و سیاه و سفید ارائه می گردند.

نکاتی که علاقه­مندان به حوزه چاپ دیجیتال باید بدانند:

چاپ دیجیتال تلفیقی از تکنولوژی، سرعت و هنر است. فردی که علاقه­مند به فعالیت در حوزه چاپ دیجیتال و فتوکپی است باید به چاپ، کاغذ و صحافی علاقه داشته باشد. توانایی که با نرم افزار های ویرایش تصاویر و صفحه آرایی مثل فتوشاپ، کرل دراو، ایندیزاین و … را داشته باشد. همچنین از اطلاعات خوبی از انواع کاغذ و ویژگی های آن برخوردار باشد. داشتن مهارت انجام سرویس های اولیه و ساده دستگاه ها، از دیگر مهارت های ضروری است که باید اپراتور چاپ دیجیتال از آن مطلع باشد. البته شرکت های معتبری از جمله ریکو، در هنگام طراحی دستگاه ها، سعی می کنند این دستگاه ها به نحوی ساخته شود که با کمترین گیر (jam) و خطا (error) نیاز های اپراتور را برطرف کنند.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *