آشنایی با اساس کار پرینتر لیزری

اساس کار پرینتر لیزری چگونه است؟

 اساس کار پرینتر لیزری، به طور خلاصه انتقال ذرات باردار تونر بوسیله درام روی کاغذ و تثبیت آن توسط فیوزینگ است. هر پرینتر لیزری از اجزای کلیدی زیر تشکیل شده است. در ادامه به توضیح وظیفه هر کدام از این بخش ها در فرآیند چاپ و اساس کار پرینتر لیزری می پردازیم.

اجزای کلیدی پرینتر لیزری

  • واحد پردازش اطلاعات: تبدیل اطلاعات فایل متنی، گرافیکی، نقشه و … به کد هایی که به شکل پالس نوری انتقال داده شوند.
  • منشوری تاباننده لیزر: انتقال کد پالس های نوری نوشته شده در مرحله قبلی، به­وسیله تابش لیزر روی درام.
  • درام: قطعه ای از پرینتر لیزری که دارای بار مثبت بوده و طرح چاپی، بوسیله ذرات نور روی آن درج می شود. در پرینتر لیزری سیاه و سفید فقط یک درام  و در پرینتر لیزری رنگی، چهار درام وجود دارد.
  • تونر: ترکیب پودری از رنگدانه ها، مواد پلیمری و ذرات دارای بار منفی است. در پرینتر لیزری تک رنگ فقط یک کارتریج دارای پودر تونر مشکی وجود دارد. ولی در پرینتر های لیزری رنگی، چهار کارتریج آبی (C)، قرمز(M)، زرد (Y) و مشکی (K) وجود دارد. تونر که دارای بار منفی است به درام که دارای بار مثبت است می چسبد.
  • کاغذ: دارای بار مثبت است و هنگام قرار گرفتن در مجاورت درام، ذرات دارای بار منفی تونر را جذب می کند.
  • فیوزینگ: ذرات تونر که روی کاغذ نشسته اند، با عبور از فیوزینگ که دارای دمای بالایی است پخته شده و روی کاغذ تثبیت می گردند.

عملیات تکمیلی چاپ در پرینتر لیزری

با افزایش تقاضا برای بهبود کیفیت چاپ در پرینتر لیزری، اجزایی به آن اضافه شده است. از جمله ایجاد روش های متنوع برای انتقال (ارسال از طریق بلوتوث، وای فای، اتصال مستقیم کارت حافظه و فلش یه دستگاه و …)، افزودن دولوپر به کارتریج پرینتر لیزری برای انتقال بهتر تونر روی کاغذ، افزودن بخش فینیشر به انتهای دستگاه جهت سورتینگ، منگنه و … کار های خروجی. جهت انتخاب پرینتر لیزری، پیشنهاد می شود محصولات شرکت ریکو، که با آخرین تکنولوژی های روز طراحی و ساخته می شوند را بررسی نمایید.

آشنایی با اساس کار پرینتر لیزری
admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *